Lewak |
Wysłany: Nie 18:37, 21 Sty 2007 Temat postu: Polska nieszczęśliwa i sterroryzowana |
|
"La Stampa": Polska nieszczęśliwa i sterroryzowana
PAP
Polska jest nieszczęśliwym krajem, w którym trwa wojna na donosy i archiwa komunistycznych służb i gdzie "wszechwładzę" sprawują bracia Kaczyńscy, Radio Maryja i IPN - pisze "La Stampa". Instytut Pamięci Narodowej włoska gazeta nazywa "Fabryką Pamięci i Zemsty Narodowej".
W artykule zatytułowanym "Nieszczęśliwa Polska między Kafką a Borgesem" znany publicysta gazety Enzo Bettiza przedstawia przypominającą jego zdaniem literaturę XX wieku paradoksalną, surrealistyczną i posępną atmosferę w naszym kraju, której kulminacją była sprawa arcybiskupa Stanisława Wielgusa.
"Od mniej niż roku działają w sposób niepohamowany faraońskie machiny donosów, chronione przez władze i mające dwuznaczne błogosławieństwo medialnego imperium Radia Maryja, pseudoreligijnej fundacji stworzonej i zarządzanej z plebejskim sukcesem przez duchownego ultranacjonalistę i antysemitę" - podkreśla "La Stampa".
W opinii publicysty gazety celem tych machin jest "przeszukiwanie szlamu z przeszłości i skazanie na śmierć cywilną biskupów - współpracowników minionego reżimu, wysokich rangą funkcjonariuszy, skompromitowanych przez swą przeszłość, liberalnych polityków, znienawidzonych przez rządzących".
Bettiza dodaje, że nie brakuje nawet prób oskarżenia o współpracę z komunistami "czterech historycznych muszkieterów Solidarności - Wałęsy, Kuronia, Michnika i Geremka".
"Taki paralelny świat, na swój sposób spiskowy i pełen teczek, w każdym razie niejasny, wydaje się mieć w wielkiej pogardzie teraźniejszość Polski spokojnej i europejskiej" - zauważa włoski komentator.
Według niego, świat ten "karmi się mściwą pamięcią, zgromadzoną w piramidach zatrutych teczek, selekcjonowanych przez mrocznych i enigmatycznych urzędników, wyjętych spod kontroli, którzy z zawodową kompetencją zdają się poruszać w pieczarach i zaułkach dawnej demokracji ludowej".
Enzo Bettiza stwierdza następnie, że klimat ten przypomina wizję biurokratycznych labiryntów z powieści Kafki i groźne fantasmagorie Jorge Luisa Borgesa.
Publicysta dziennika "La Stampa" pisze dalej: "To nieszczęsna i tragikomiczna Polska XXI wieku, źle rządzona przez cyrkowych bliźniaków, którzy pławią się w zatrutych kartach przeszłości, upokorzona przez dostojnika kościelnego, który przyznaje się do szpiegowania na rzecz komunistów, sterroryzowana przez świeckie katedry pamięci, gdzie bezlitosne i instrumentalne ręce mieszają ze sobą na kilometrowych półkach biografie autentycznych sprawców i sprytnie wrobionych niewinnych ludzi".
"Być może samym Polakom trudno zdać sobie sprawę z tego, co dzieje się w Polsce, która zdaje się być zablokowana przez paraliżujące historyczne zwarcie" - dodaje publicysta turyńskiej gazety.
Jego zdaniem, prowadzony przez obecne władze rozrachunek z przeszłością przypomina stalinowskie metody.
"La Stampa" konkluduje: "Niewątpliwie nacjonalistyczno-populistyczny rząd oraz komuniści, ci prawdziwi i chronieni, którzy nienawidzą Europy, będą starali się w maksymalny sposób wykorzystać fabrykę teczek, by zdyskredytować polskie przejście do demokracji i narodowej suwerenności".
Wydawana w Turynie "La Stampa", własność grupy kapitałowej Fiata, jest jednym z liczących się, opiniotwórczych włoskich dzienników. |
|